Kategoriler


Sayfalar


Hipospadias Nedir?

Çocuklarda penisin doğuştan oluşan bir şekil bozukluğudur. İdrar yolunun son kısmı üretra’nın deliğinin olması gereken yerde değil, penisin altında herhangi bir yerde olmasıdır.

Halk dilinde ‘peygamber sünnetli’ veya ‘yarım sünnetli’ olarakda bilinen hipospadias rahatsızlığında, erkek çocuklarda idrar çıkış deliği normal yeri dışına açılıyor. Yaklaşık 250 bebekten birinde bu sağlık problemi görülüyor. Yenidoğan sünneti yapılmadan ameliyatla düzeltiliyor.

Erkek çocuklarda idrar deliğinin organın uç noktasında olmadığı durumlarda daha aşağı bir yere açılması manasına gelen hipospadias’ın zamanında müdahale edilerek düzeltilmesi gerekiyor.

Her 250 doğumdan birinde rastlanan hipospadias hastalığının ameliyatla tedavisinde sünnet derisinden yararlanılabilir. Bu sebeple uzmanlar hipospadias olan çocukların katiyen sünnet ettirilmemesi gerektiğini söylüyorlar. Uzmanlar hipospadias rahatsızlığı olan çocukların ameliyat edilmediği durumlarda gelecekte idrar yapmada zorluk, cinsel ilişki kuramama ve çocuk sahibi olamama gibi problemlerle karşılaşabileceğini söylüyorlar.

Halk dilinde “peygamber sünneti” olarak bilinen hipospadias ismi verilen bu rahatsızlıkta kalıtım da rol oynuyor. Bir çocukta hipospadiasa rastlanırsa yine aynı ailede farklı bir erkekte hipospadiasa rastlanma olasılığı yüzde 20’ye yaklaşıyor. Kasık fıtığı, hipospadias gibi rahatsızlıklar güvenilir sağlık merkezlerinde uzmanlar eşliğinde kolaylıkla çözüme kavuşuyor.
About the Author

Özgür Basın

http://www.aydinyagmurlu.com/


Comments


No comments yet! Be the first:

Your ResponseEn Çok Okunanlar


agario pvp | instagram beğeni hilesi