Kategoriler


Sayfalar


Etobur bitkim

 

Doğada bulunan en ilginç yaratıklardan biri de etobur bitkilerdir. Bu bitkiler toprağın ince besin yönünden zayıf özellikle azot fakiri topraklarda yetişir. Azot yönünden yoksul bataklıklar ve kayalıklar organik yetişme alanlarıdır.

Etobur bitki türleri topraktan yeterince sağlayamadığı maddeleri ve azotu çoğu zaman böcekler ve sinekleri avlayarak sağlar. Bazı büyük etobur nebat türlerinin kurbağa bile avladığı görülmüştür.

Avlanma şekillerine bakılırsa aktif kapan ve eylemsiz kapanlı olarak iki türe ayrılır. Eylemsiz kapanlılar; uzun boru ya da sürahi şeklindedirler. Sürahi şeklindeki bitkinin tepesi böceklere çekici gelecek sıvılarla ve aromalarla doludur. Bitkinin içi ise yağmur suyu ile karışık bitkinin salgıladığı enzimlerle doludur. Tepedeki aromanın tadını alan böcek aç gözlülükle daha fazlası için bitkinin içine doğru ilerler ve kayarak düşer. Bitkinin aşağı doğru uzanan kılları böceğin geri çıkmasını engeller. Sindirim enzimleri devreye girer ve kurban sindirilerek bitki lüzumlu besin maddelerin sağlamış olur.

Aktif kapanlılar ise daha da gariptir. Kapan şeklinde çekici parlak ve tatlı bir nektar salgılayan yaprakları vardır. Bu nektardan tatmak isteyen böcekler ya da sinekler tuzağa ilerler. Böcek tam nektarın hazzını almaya başlamışken kapan aniden kapanır. Av tamamlanmıştır. Etobur nebat sindirim enzimlerini salgılayarak böceği eritir ve emer. Bu işlem tamamlandıktan sonrasında kapan yine kurulur ve sıradaki kurban beklenilmeye başlanır.

Etobur bitki türleri tabiat ananın biz sunduğu en enteresan ve ilgi çekici canlı varlıklardan biridir.

Etobur bitkiler, bitkiler âleminin en dikkat çekici bitkilerindendir. Diğer bitkiler gereksinim duyan tüm besin maddelerini topraktan alırken bu bitkiler isimlerinden de anlaşılacağı üzere et de tüketirler. Sinekkapan satın alma seçeneği ile haiz olabileceğiniz bu bitkiler, böcekleri ve ufak kanatlıları kendilerine çeken kokular salar ve nektar üretirler. Bu küçük hayvanlar bitkinin tadına bakmak isterken, bitkinin tuzağına düşerek av olurlar. Ürettikleri sindirim enzimleri sayesinde av yavaşça eritilir ve bitki tarafınca soğurulur.

Bu ilginç bitkiler hem de hoş birer ev bitkisi de olabilmekte. Bu bitkileri daha iyi tanımak için sitemizden tohumlarını alarak tohumdan bu bitkileri yetiştirebileceğiniz gibi, yine sitemizden canlı olarak temin ederek bu bitkileri evinizde yetiştirebilirsiniz.

Etobur bitki çeşitlerini internet sitemizden rahatça ve güvenilir bir şekilde temin edebilirsiniz. Mesela bu bitkilerden en dikkat çekenlerinden olan sinekkapan bitkisini sinekkapanı satın alma seçeneği ile edinebilirsiniz.

Ek olarak sitemizde bu bitkileri kolaylıkla yetiştirmek için ihtiyaç duyabileceğiniz öteki malzemeleri de temin edebilirsiniz. Etobur bitkileri yetiştirmek için lüzumlu bilgiler de sitemiz de mevcuttur.

Türkiye’nin her köşesinden sitemiz aracılığı ile sinekkapan satın alma seçeneği desteğiyle bu bitkiyi elde edebilirsiniz. Ülkemizin her şehrine hızlı kargo seçeneğimiz vardır. İster tohum olarak ister canlı olarak etobur bitkileri temin edebilirsiniz. Bu bitkileri yetiştirmenin büyük bir zevk bulunduğunu kısa sürede anlayacaksınız. Güvenli yollardan Etobur bitki satın alma için bizi tercih edin.

 

 
About the Author

Özgür Basın

www.etoburbitkim.com


Comments


No comments yet! Be the first:

Your ResponseEn Çok Okunanlar


agario pvp | instagram beğeni hilesi