Kategoriler


Sayfalar


Sinekkapan Bitkisi

Sinek kapan (Dionaea) bitkisi, bitkiler alemindeki en ilginç bitkilerinden biridir. Sinek ve böceklerle beslenen etobur bir bitki türüdür. Canlı sinek kapan bitkisi, Venus Fly Trap, mineral ve gıda bakımından fukara bataklık topraklarında yetişir. Mineral ve gıda ihtiyacını tırtıl, böcek, sinek, arı, kelebek benzer biçimde ufak hayvanları avlayıp onları sindirerek elde eder.

Çok farklı renklerde ve yapılarda olan sinek kapan bitkisi satın almak iyi bir seçim olacaktır.. Dionaea muscipula bitkisi adıyla da bilinen sinekkapan, tabiatın sunmuş olduğu en entrasan etçil bitki türlerinden biridir. Kapanları hem insanlara bununla birlikte avlarına da çekici görünür. Eklembacaklıları ve sinekleri kendine çeken tatlı nektarları vardır. Çevreye ufak hayvanların hoşlanacağı kokuları sallarak avlarını tuzağına çekerler. Sinek kapan bitkisinin tadına bakmak isteyen bu hayvanları avlayarak topraktan karşılayamadığı besini elde etmiş olur.

Kapanlarının içinde avının hareketini algılayacak 3 adet kıl vardır. Bu kıllara avı temas ederse kapan kapanacaktır. Her dokunma ile kapanmayacak şekilde tasarlanmıştır kapanları. Kapanın kapanması için bir kıla dokunulduktan sonra öteki kıla da dokunulmalı. Böylece sinek kapan bitkisi yanlış yere kapanını kapatmamış oluyor.

Av kapanın içine girdikten sonrasında kapan çok hızlı bir şekilde kapanır ve av artık kaçamaz. Av içeride çırpındıkça etçil bitki kapanını daha sıkı kapatır. Daha sonrasında sinek kapan bitkisinin sindirim enzimleri devreye girerek avını yavaşça sindirir.

Şayet kapan yanlış tetiklenme sonucu kapanırsa bir kaç saat sonrasında yavaş yavaş yeniden açılacaktır.

Sinek kapan bitkisini mağazalarımızdan canlı ve saksıda dikili olarak alabileceğiniz gibi benzer biçimde sinek kapan tohum yetiştirme kiti de satın alabilirsiniz. Böylelikle sinek kapan bitkisini tohumdan yetiştirme zevkine varabilirsiniz. Sinek kapan bitkisi (Venus Fly Trap) tohumdan diğer bitkilere nazaran yavaş yetişiyor. O yüzden tohum almaya karar verirseniz biraz sabırlı olmanızı tavsiye ederim. Yine tohum alacaklara kesinlikle 1 adette canlı sinek kapan bitkisi almalarını tavsiye ediyorum.

Venüs bitkisi satın alarak uzun süreli bir arkadaş kazanmış olursunuz. Kendi ellerinizle bitkiyi beslemekten çok fazla zevk alacağınızdan eminiz. Bunun yanında evinizdeki sinekler için de hoş bir yok edici kazanmış olmuş olursunuz. Böylelikle hem tohumun aynı zamanda canlı sinek kapan bitkisinin zevkine varmış olursunuz.
About the Author

Özgür Basın

http://www.sinekkapan.com/


Comments


No comments yet! Be the first:

Your ResponseEn Çok Okunanlar


agario pvp | instagram beğeni hilesi