Kategoriler


Sayfalar


Yavru Vatan Kıbrıs

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Akdeniz’deki Kıbrıs Adasının kuzeyindeki Türk kesimine verilen isimdir. 1983 yılında bağımsızlığını ilan eden KKTC’nin resmi dili Türkçe, ülke nüfusu ise 210 bindir. Türkiye dışında hiçbir ülke tarafından tanınmayan Yavru Vatan’ın başkenti ise Lefkoşa’dır. KKTC Gündemi sık sık Türkiye’nin dış politikası için sorun teşkil etmektedir, hala devam eden Kıbrıs sorunu Rum ve Türk tarafları arasında yapılan müzakerelerle çözülmeye çalışılıyor.

Akdeniz’in güvenliği için kilit bir noktada bulunması sebebiyle yüzyıllardır paylaşılamayan ada M.Ö. 3000’li yıllardan bugüne sık sık el değiştirmiş ancak Osmanlı egemenliğinden sonra Türk nüfusunun artmasıyla birlikte Türklerin söz hakkı oluşmuştur. Kıbrıs haber kaynaklarında Türkiye ve Yunanistan arasındaki bir problem olarak yer alır, Yunanistan hala adanın kendisine ait olduğunu iddia etse de Türkiye Kıbrıs Harekâtı ile tartışmalara son noktayı koymuştur.

Şu günlerde Kıbrıs sorununun çözümü için önemli adımlar atan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Türklerin güvenliğinin Rumları rahatsız etmemesi gerektiğini, bunu bir tehdit olarak algılamamaları gerektiğini söyledi. Ayrıca KKTC Haber kaynaklarının sorularını yanıtlayan Akıncı Kıbrıs’ın çevre sorunları, güvenlik, doğalgaz, dönüşümlü başkanlık gibi konulara da açıklık getirdi.

 
About the Author

Özgür Basın

http://kuzeypostasi.com/


Comments


No comments yet! Be the first:

Your ResponseEn Çok Okunanlar


agario pvp | instagram beğeni hilesi